7 Najboljih Prirodnih Lijekova za Grlobolju i Kašalj

Muči vas upaljeno i nadraženo grlo? Pogledajte koji su najbolji prirodni lijekovi za grlobolju i suhi kašalj koje možete naći u svojoj kuhinji.

Općenito govoreći, kašljanje je sasvim normalno. Kašalj vam može pomoći da očistite grlo od sluzi i drugih nadražujućih tvari.

Međutim, kontinuirano kašljanje može biti simptomatološko za niz stanja poput upale grla, alergije, virusne infekcije ili bakterijske infekcije.

Ponekad kašalj nije posljedica ničega povezanog sa vašim plućima. Isto tako, gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) također može uzrokovati kašalj.

Kašalj zbog prehlade, alergija i upala sinusa možete liječiti brojnim lijekovima koji se prodaju bez recepta. Bakterijske infekcije zahtijevat će antibiotike.

Međutim, za one koji vole izbjegavati kemikalije, naveli smo nekoliko najboljih kućnih lijekova koji mogu pomoći kod ublažavanja grlobolje i kašlja prirodno.

Najbolji prirodni lijekovi za grlobolju i iskašljavanje

1. Med

Med je cijenjeni lijek za grlobolju. Prema jednoj studiji, med također može učinkovitije smiriti kašalj od lijekova koji se prodaju bez recepta koji sadrže dekstrometorfan (DM), sredstvo za ublažavanje kašlja.

Možete stvoriti vlastiti lijek kod kuće miješanjem do 2 žličice meda sa biljnim čajem ili toplom vodom i limunom.

Med djeluje umirujuće, dok limunov sok može pomoći kod težeg disanja. Također možete jednostavno jesti med na žlicu ili ga namazati na kruh za međuobrok.

2. Probiotici

Probiotici su mikroorganizmi koji mogu pružiti mnoštvo zdravstvenih blagodati. Iako kašalj ne ublažavaju izravno, pomažu uravnotežiti gastrointestinalnu floru. Gastrointestinalna flora su bakterije koje žive u vašim crijevima.

Ova ravnoteža može podržati funkciju imunološkog sustava u cijelom tijelu. Jedna studija također sugerira da Lactobacillus, bakterija u mliječnim proizvodima, može smanjiti vjerojatnost prehlade ili gripe i osjetljivost na određene alergene, poput peludi.

Obogaćeno mlijeko izvrstan je izvor Lactobacillusa. Probiotičke dodatke možete kupiti i u većini trgovina zdrave hrane i ljekarnama. Svaki proizvođač dodataka može imati različit dnevni unos. Probiotici se također dodaju nekim vrstama jogurta i prisutni su u miso juhi i kruhu od dizanog tijesta.

3. Bromelain

Kada se govori o prirodnom lijeku protiv kašlja i grlobolje obično ne pomislite na ananas, ali to je vjerojatno zato što nikada niste čuli za bromelain.

Postoje dokazi koji sugeriraju da bromelain – enzim koji se nalazi samo u stabljici i plodu ananasa – može pomoći u suzbijanju kašlja, kao i u izbacivanju sluzi iz grla. Da biste uživali u najvećim blagodatima ananasa i bromelaina, pojedite krišku ananasa ili pijte 2 dl svježeg soka od ananasa tri puta dnevno.

Također se tvrdi da može pomoći u ublažavanju sinusitisa i problema sa sinusima na bazi alergija, što može pridonijeti kašlju i sluzi. Međutim, nema dovoljno dokaza koji to podržava. Također se ponekad koristi za liječenje upala i oteklina.

Dodatke bromelaina ne smiju uzimati djeca ili odrasli koji uzimaju razrjeđivače krvi. Također, budite oprezni sa bromelainom ako ste i na antibioticima kao što je amoksicilin, jer može povećati apsorpciju antibiotika.

Uvijek razgovarajte sa svojim liječnikom prije uzimanja nepoznatih ili novih dodataka prehrani.

4. Pepermint

Listovi paprene metvice dobro su poznati po svojim ljekovitim svojstvima.

Mentol u pepermintu smiruje grlobolju i djeluje dekongestivno, pomažući u razgradnji sluzi. Može koristiti pijenjem čaja od mente ili udisanjem para mente iz parne kupelji.

Da biste napravili parnu kupelj, dodajte 3 ili 4 kapi eteričnog ulja metvice na svakih 150 mililitara vruće vode. Prekrijte ručnik preko glave i duboko udahnite direktno iznad vode.

5. Bijeli sljez

Sljez se pravi od Althaea officinalis, trajnice koja cvjeta ljeti. Listovi i korijeni biljke koriste se od davnina za liječenje grlobolje i suzbijanje kašlja. Ne postoje dobro kontrolirane studije koje bi potkrijepile ove tvrdnje, ali biljka se općenito smatra sigurnom.

Biljka sljeza sadrži sluz, koja oblaže grlo i smiruje nadraženost.

Danas korijen bijelog sljeza možete dobiti u obliku čaja ili u obliku kapsula. Topli čaj može umiriti kašalj koji prati grlobolja. Korijen bijelog sljeza ne preporučuje se djeci.

6. Timijan

Timijan neki koriste kod respiratornih bolesti. Jedna studija sugerira da esencija izvučena iz lišća timijana pomiješana sa bršljanom može pomoći u ublažavanju kašlja kao i kratkotrajnog bronhitisa.

Listovi sadrže spojeve zvane flavonoidi koji opuštaju mišiće grla koji smanjuju upalu grla i kašljanje.

Čaj od timijana možete napraviti kod kuće koristeći 2 žličice zdrobljenih listova timijana i 1 šalicu kipuće vode. Pokrijte šalicu, ostavite 10 minuta i procijedite.

7. Grgljati sol i vodu

Iako se lijek može činiti relativno jednostavnim, grgljanje soli i vode može vam pomoći smiriti ogrebotine u grlu koje izazivaju bol i kašljanje.

Miješanje 1/4 do 1/2 žličice soli sa 2,5 dl tople vode može pomoći u ublažavanju iritacije.

Imajte na umu da djeca mlađa od 6 godina nisu osobito dobra u grgljanju. Najbolje je isprobati druge lijekove za ovu dobnu skupinu.

Kako spriječiti kašalj i grlobolju

Osim što ćete naučiti kako liječiti kašalj i grlobolju, možda ćete htjeti naučiti i kako ih spriječiti.

Da biste se zaštitili od gripe, pobrinite se za godišnju injekciju gripe, koja obično počinje u listopadu. Ostali koraci koje možete poduzeti uključuju:

  • Izbjegavajte kontakt s drugima koji su bolesni. Ako znate da ste bolesni, izbjegavajte odlazak na posao ili u školu kako ne biste zarazili druge.
  • Prekrijte nos i usta kad god kašljete ili kihnete.
  • Pijte puno tekućine da biste ostali hidratizirani.
  • Često čistite zajedničke prostore kuće, posla ili škole. To se posebno odnosi na radne površine, igračke ili mobilne telefone.
  • Često perite ruke, posebno nakon kašljanja, jela, odlaska u kupaonicu ili njege nekoga tko je bolestan.

Kod alergija možete smanjiti pojavu napada identificiranjem alergena koji utječu na vas i izbjegavanjem izloženosti njima.

Uobičajeni alergeni uključuju drveće, pelud, grinje, životinjsko krzno, plijesan i insekte. I injekcije protiv alergija su korisne i mogu smanjiti vašu osjetljivost na alergene. Razgovarajte sa svojim liječnikom o tome koji je plan pravi za vas.

Kada potražiti liječničku pomoć

Zatražite hitnu medicinsku pomoć ako je bol u grlu jača nego inače, ako kašalj utječe na vašu sposobnost disanja ili ako iskašljavate krv. Infekcije respiratornog trakta uključuju bolove u tijelu i povišenu temperaturu, dok alergije ne.

Obratite se svom liječniku ako uz kašalj osjetite i sljedeće simptome:

  • ozeblost
  • dehidracija
  • temperatura viša od 37,5 ° C
  • malaksalost ili slabost
  • produktivan kašalj koji proizvodi gust, zeleno ili žuto obojen šlajm