Kada je vaš želudac uznemiren, ispijanje tople šalice čaja jednostavan je način za ublažavanje simptoma.
Ipak, vrsta čaja može napraviti veliku razliku.
Zapravo se pokazalo da određene sorte liječe probleme poput mučnine, proljeva i povraćanja.
U nastavku članka pogledajte 9 najboljih čajeva za smirivanje uzrujanog želuca.
Najbolji čajevi za želudac
1. Zeleni čaj
Zeleni čaj intenzivno je istražen zbog mnogih potencijalnih zdravstvenih blagodati.
Povijesno se koristio kao prirodni lijek protiv proljeva i infekcije Helicobacter pylori, sojem bakterija koji može uzrokovati bolove u želucu, mučninu i nadutost.
Može ublažiti i druge probleme sa želucem.
Na primjer, jedno istraživanje primijetilo je da je zeleni čaj značajno smanjio učestalost i ozbiljnost proljeva uzrokovanog terapijom zračenja.
Također neke studije pokazale su da zeleni čaj i njegove komponente također liječe čir na želucu, što može uzrokovati probleme poput boli, plinova i probavne smetnje.
Imajte na umu da je najbolje držati se 1-2 šalice (240–475 ml) dnevno, jer je – ironično – prekomjerni unos povezan s nuspojavama poput mučnine i želučanih tegoba zbog visokog sadržaja kofeina.
2. Čaj od đumbira
Čaj od đumbira dobiva se kuhanjem korijena đumbira u vodi.
Ovaj korijen može biti nevjerojatno koristan za probavne probleme poput mučnine i povraćanja.
Prema jednom pregledu, đumbir je pomogao u prevenciji jutarnjih mučnina kod trudnica, kao i mučnine i povraćanja izazvanih kemoterapijom.
U drugom se pregledu primijetilo da đumbir može smanjiti plinove, nadutost, grčeve i probavne smetnje, a istovremeno podržava pravilan rad crijeva.
Iako se većina ovih studija bavila visokim dozama dodataka đumbiru, čaj od đumbira može pružiti mnogo istih blagodati.
Da biste to napravili, naribajte oguljeni đumbir i potopite ga u kipuću vodu 10–20 minuta. Procijedite i pijte tako ili dodajte malo limuna, meda ili kajenskog papra.
3. Čaj od mente
Čaj od paprene metvice čest je odabir kada počnu trbušne tegobe.
Studije naime otkrivaju da pepermint može opustiti crijevne mišiće i pomoći u ublažavanju boli. Nadalje, studije sugeriraju da ulje peperminta smanjuje trajanje, učestalost i ozbiljnost bolova u želucu kod djece.
Pokazalo se čak da ovo ulje sprječava mučninu i povraćanje povezano s kemoterapijom.
Ovaj čaj možete kupiti u prodavaonicama prehrambenih proizvoda ili ga napraviti sami, namačući zdrobljene listove metvice u vrućoj vodi 7–12 minuta.
4. Crni čaj
Crni čaj može se pohvaliti nizom zdravstvenih blagodati sličnih onima od zelenog čaja, posebno za smirivanje bolova želuca.
Može biti posebno učinkovit u brzom liječenju proljeva.
Zapravo, uzimanje tableta crnog čaja može vam pomoći poboljšati volumen, učestalost i redovitost stolice.
Jedno istraživanje zabilježilo je da ekstrakt crnog čaja može smanjiti prevalenciju proljeva za 20% u slučaju zaraze sa bakterijom E. coli.
Iako se većina istraživanja bavi dodacima, čaj sam po sebi još uvijek može pomoći u rješavanju želučanih problema.
Ipak, najbolje je ograničiti unos na 1-2 šalice (240-475 ml) dnevno, jer prekomjerne količine kofeina mogu uzrokovati želučane tegobe.
5. Čaj od komorača
Komorač je biljka iz obitelji mrkve s okusom sladića.
Čaj od ove cvjetnice obično se koristi za liječenje raznih bolesti, uključujući ublažavanje bolova u želucu, zatvora, plinova i proljeva.
Uzimanje dodatka komorača nekoliko dana prije i tijekom menstruacije može smanjiti simptome poput mučnine.
Studije također otkrivaju da ekstrakt komorača blokira rast nekoliko sojeva bakterija, poput štetne E. coli, te potiče pravilnu probavu, kao i oporavak crijeva nakon operacije.
Pokušajte napraviti čaj od komorača kod kuće tako što ćete 1 šalicu (240 ml) vruće vode preliti s 1 žličicom (2 grama) suhih sjemenki komorača.
Korijenje ili lišće biljke komorača možete inače namočiti u vruću vodu 5–10 minuta prije nego što se procijedi.
6. Čaj od sladića
Sladić je poznat po svom izrazito slatkastom, pomalo gorkastom okusu.
Mnogi oblici tradicionalne medicine koristili su ovu mahunarku za smirivanje stomačnih tegoba.
Više studija ukazuje na to da sladić pomaže zacjeljivanju čira na želucu. Čir može pokrenuti simptome poput bolova u želucu, mučnine i probavne smetnje – stanje koje uzrokuje nelagodu u želucu i žgaravicu.
Istaknuto je da je jedno istraživanje pokazalo da uzimanje 75 mg ekstrakta sladića dva puta dnevno značajno smanjuje probavne smetnje.
Ovaj se čaj može kupiti u mnogim supermarketima, kao i putem interneta. Često se kombinira s ostalim sastojcima u mješavinama biljnog čaja.
Imajte na umu da je korijen sladića povezan s nekoliko nuspojava i može biti opasan u velikim količinama. Stoga se pridržavajte 1 šalice (240 ml) čaja od sladića dnevno i posavjetujte se s liječnikom ako imate zdravstvenih problema.
7. Čaj od kamilice
Čaj od kamilice lagan je, aromatičan i često se smatra jednom od najmirnijih vrsta čaja.
Često se koristi za opuštanje probavnih mišića i prirodno liječenje žgaravice i refluksa, te ostalih problema kao što su plinovi, probavne smetnje, mučnina, povraćanje i proljev.
U studijama, uzimanje 500 mg ekstrakta kamilice dva puta dnevno smanjilo je učestalost povraćanja uzrokovanog kemoterapijom.
Također je pokazano da ekstrakt kamilice sprječava proljev.
Iako su ove studije testirale velike količine ekstrakta kamilice, čaj od ovih cvjetova sličnih tratinčicama također može ublažiti želučane probleme.
Da biste napravili čaj, pripremite vrećicu čaja ili 1 žlicu (2 grama) suhog lišća kamilice u 1 šalicu (237 ml) vruće vode tijekom 5 minuta.
8. Čaj od bosiljka
Poznat i kao tulsi, sveti bosiljak je moćna biljka koja se dugo cijeni zbog svojih ljekovitih svojstava.
Iako nije toliko uobičajen kao drugi čajevi, izvrsna je opcija za smirivanje uzrujanog želuca.
Višestruka ispitivanja utvrdila su da sveti bosiljak štiti od čira na želucu, koji može uzrokovati širok spektar simptoma, uključujući bolove u želucu, žgaravicu i mučninu.
Zapravo, u jednoj studiji, sveti bosiljak smanjio je učestalost čira na želucu i potpuno izliječio postojeće čireve u roku od 20 dana od liječenja.
Vrećice čaja od svetog bosiljka mogu se naći u mnogim trgovinama zdravlja, kao i na mreži. Također možete koristiti prah od suhog bosiljka kako biste sami skuhali svježu šalicu.
9. Čaj od metvice
Kao i pepermint, i metvica može pomoći u ublažavanju probavnih tegoba.
Može se pohvaliti spojem zvanim karvon koji pomaže smanjiti kontrakcije mišića u probavnom traktu.
U jednom istraživanju na osobama sa sindromom iritabilnog crijeva (IBS) dobile su proizvod koji sadrži metvicu, korijander i matičnjak uz lijekove protiv proljeva ili zatvora.
Oni koji su uzimali proizvod od metine metvice zabilježili su znatno manje bolova u trbuhu, nelagode i nadutosti od onih u kontrolnoj skupini.
Međutim, dodatak je sadržavao više sastojaka, a ne samo metvicu.
Također, studije su zabilježile da metvica može blokirati rast nekoliko sojeva bakterija koji mogu pridonijeti bolestima koje se prenose hranom.
Čaj od metvice lako je napraviti kod kuće. Jednostavno zakuhajte 1 šalicu (240 ml) vode, uklonite je s vatre i dodajte šaku listova metvice. Držite 5 minuta, a zatim procijedite i poslužite.
Čajevi kao prirodni lijek za želudac
Istraživanja pokazuju da čaj pruža mnoga svojstva koja promiču zdravlje.
Zapravo, mnoge vrste čaja mogu pomoći u smirivanju želuca.
Bez obzira imate li mučninu, probavne smetnje, nadutost ili grčeve, kuhanje jednog od ovih ukusnih napitaka jednostavan je način da smirite svoj želudac na prirodan način.
NASTAVITE ČITATI:
- 10 Najboljih Načina Kako Sniziti Visoki Tlak BEZ Lijekova
- 10 Najboljih Prirodnih Lijekova za Zdravu Jetru
- 10 Najboljih Zelenih Smoothie Recepata za Mršavljenje
- 10 Prirodnih Načina Kako se Riješiti Menstrualnih Bolova
- 10 Zdravstvenih Razloga Zašto Koristiti Kurkumin kao Lijek
- 11 Načina Kako Spriječiti Opadanje Kose kod Žena i Muškaraca